Rizs

A világ lakosságának több mint fele rizsből nyeri a szervezet számára nélkülözhetetlen proteint. A trópusi és szubtrópusi Afrika és Ázsia őshonos növénye. Termesztése munkaigényes, ezen kívül sok vizet és esőt kíván.
Mivel egyre többen és többen fogyasztják, ma már a világ számos országában termesztik. A kukorica és a gabona után a rizs az egyik legfontosabb táplálék. A testépítők kedvenc csirkemell-rizs menüjéből az utóbbit érdemes jobban megismernünk.


A rizs proteinje az egyik legjobb hypoallergén fehérjeforrás, amit számos étel készítéséhez használnak a világ minden táján.
A betakarítás után a tovább tisztított, csiszolt szemekből nyerik a fehérrizst. A barnarizsen rajtahagyják az értékes tápanyagokat tartalmazó héjat. A rizs teljes értékű táplálék, egészséges, komplex szénhidráttal látja el a szervezetet. Koleszterin- és szódiummentes, nem allergia keltő, minimális zsírt tartalmaz. Az egyik legkönnyebben emészthető és hasznosuló fehérje. Mivel komplex szénhidrát, az energia, ami a rizsben található, eltárolható az izomzatban, szükség esetén viszont könnyen felhasználható. A gluténmentes diétára szorulóknak a rizs proteinje a lehető legjobb étel, más fehérjeforrásokhoz viszonyítva.
A rizs fehérjéje mentes az allergénektől, amik viszont másban, mint például a szójában, tojásban, tejben, élesztőben, gabonákban megtalálható. Gazdag aminosavakban, amelyekről kutatások során kiderült, hogy összetétele nagyon hasonló az anyatejben lévő aminosavéhoz. Az anyatej pedig, mint tudjuk, a Föld egyik legtáplálóbb étke.

Azért tartják a rizs proteinjét teljes értékűnek, mert mind a 9 esszenciális aminosavat tartalmazza.
Ezekből épülnek fel a fehérjék. Ezen kívül tartalmaznak még nem esszenciális aminosavakat is, amelyek kisebb mennyiségben, de szintén szükségesek a szervezet működéséhez. Olyan mesterséges eljárásokat is alkalmaznak, amelyekkel a természetes proteint ki lehet vonni a rizsből. Így számos táplálékkiegészítőt készítenek. A rizs proteinjéből készült koncentrátumok számos fontos esszenciális aminosavat tartalmaznak, így hisztidine-t, leucine-t, lysine-t.
Mindezek mellett még nagyon hatékony antikarcinogén is a rizs, rendszeres fogyasztása csökkenti a „rossz” zsírokat.

A barna- és a fehérrizs összetétele hasonló kalória-, szénhidrát-, protein-, zsírtartalmát tekintve. A feldolgozás különbsége azonban más. Ha a pelyvás héjat teljesen lehántják, fényezik, akkor az így kapott fehér rizs sok vitamin és ásványi anyagot veszít el. Így B1-, B3-vitmaint, vasat. Vannak olyan országok, például az USA, ahol ezek visszapótlását az illetékes felügyeleti szervek megkövetelik. A magnéziumot azonban nem pótolják vissza. A fehér rizsből elvesztek a zsírsavak és a rostok, pedig a rizskorpában található olaj bizonyítottan csökkenti az LDL (káros) koleszterinszintet. Jó zsírsavtartalma miatt ideális a fogyózóknak is, akiknek a teljes táplálkozást figyelembe véve nem kell mellőzniük a minőségi szénhidrátokat. Amire figyelni kell ilyen esetben, azok az arányok, no meg az, hogy milyen napszakban fogyasztod a szénhidrátot.

Íme a barna- és fehérrizs összehasonlító táblázata:

100 g főtt barnarizs 100 g főtt fehér rizs
kalória 111
130
glikémiás index 55
70
aminósavérték
75
71
protein
2,6 g
2,7 g
szénhidrát
23 g
28,2 g
zsírtartalom
teljes
0,9 g
0,3 g
telített
0,2 g
0,1 g
telítetlen
0,3 g
0,1 g
többszörösen telítetlen 0,3 g
0,1 g
omega-3 zsírsav 14 mg
13 mg
omega-6 zsírsav
309 mg 62 mg
rost 1,8 g
0,4 g
thiamin (B1) 0,1 mg
0,2 mg
magnézium
43 mg
12 mg
foszfor
83 mg
43 mg
potasszium 43 mg
35 mg
cink
0,5 mg
0,5 mg

Érdekesség, hogy a különböző források eltérő tápanyagmennyiséget mutatnak.

A rizst sokféleképpen elkészíthetjük, ezért szinte minden fogásnál találkozhatunk vele. Paradicsomlevesbe használhatjuk betétként, főételeknél köretként. Sokféle egészséges desszert is készíthető belőle. Tálaláskor szépen mutat a fehér- vagy barnarizsbe kevert hosszú szemű, sötét színű vadrizs. Az olaszok mesterien készítik a rizottót, a spanyolok a paella-t.

error: A tartalom védett!!