A csucsorfélék csoportjába tartozik – hasonlóan, mint a paprika és a tojásgyümölcs. Igazából a paradicsom gyümölcs, bogyótermés, csak mi zöldségként fogyasztjuk, de szokás a „kerti vetemények” elnevezéssel illetett termékek körébe is sorolni. Régebbi elnevezése a ” szerelemalma” vagy „paradicsomalma”, ez is jelzi, hogy a népi táplálkozásban különleges szerepet töltött be, a névadás alapját feltehetően a bibliai Édenkert – Paradicsom – csábító gyümölcse képezte.
A paradicsomot Európában a XVI-XVII. században kezdték el termeszteni. Őshazája Közép- és Dél-Amerika. Magyarországi elterjedése a XIX. század végére tehető. Tehát nem is olyan régen, de annál rohamosabban hódította meg a piacot. Termelésének gyors és nagyarányú fejlődését, a fogyasztók körében egyre fokozódó népszerűségét vonzó megjelenése, színe és ízvilága mellett táplálkozás-élettani értéke is indokolta.
A paradicsom lédús termék, szárazanyag-tartalma mindössze 5-6%, éppen ezért energiatartalma alacsony. Kiemelkedő szerepét étrendünkben biológiai és élvezeti értéke adja. Szárazanyag-tartalmának 50-60%-a cukor (glükóz, fruktóz), amely 100 g paradicsomra vonatkoztatva kb. 4 g cukrot jelent. A hazai paradicsom cukortartalma meghaladja az egyéb európai országokban termesztett fajtákét. A paradicsom ízét cukor- és savtartalmának aránya határozza meg. Legjobb arány, ha a savtartalom a cukortartalom 8-12%-a, ha ennél több, savanyú, ha kevesebb, akkor íztelen. Savtartalmának legnagyobb része citromsav, emellett almasav és csekély tej- és borostyánkősav. A paradicsom zamatának kialakításában illóolajtartalma is részt vesz, ez adja illatát is.
Ásványianyag-tartalmát
főleg kálium-, nátrium- és kalciumsók adják. Színét a különböző karotinoidoktól, elsősorban a likopintól kapja. A paradicsom likopintartalmának növelése a növénynemesítők egyik fontos törekvése, mivel a friss paradicsomnak, de különösen a belőle készült sűrítménynek a színe és tetszetőssége a likopintartalomtól függ.
A paradicsom C-vitamin-tartalma (25-40 mg/100 g) változó, a bogyó fejlődésével, érésével arányosan növekszik és lényegesen többet tartalmaz a szabadföldi, mint a melegházi termés. Az apróbb fajtájú paradicsom C-vitamin-tartalma ugyancsak kedvezőbb, mint a nagyobbaké. A paradicsom, mivel – különösen nyáron – igen bőségesen fogyasztjuk, egyik legjelentősebb C-vitamin-forrásuknak tekinthető.
Tartalmaz még B1- és B2-vitamint, és az A-vitamin provitaminját, a karotint, ez utóbbi bőségesebben – a már előbbiekben említettek miatt – a pirosabb bogyókban található.
A paradicsom nagy víztartalma miatt igen gyorsan romlik, ezért tartósítása különösen nagy jelentőségű. A konzervipar igen változatosan dolgozza fel, az ún. paradicsom-ivólé és a sűrítmény nélkülözhetetlen alapanyaga konyháinknak, továbbá felhasználják lecsó, fűszeres paradicsommártások, ketchup alapanyagául is.
Ezenkívül gyorsfagyasztással és szárítással is tartósítanak paradicsomot. A zöldparadicsomból pedig savanyúságot készítenek.
A paradicsomkészítmények – kivéve a szárított paradicsomot – C-vitamin-tartalma jelentős mértékben megmarad, ezért biológiai értékük tartósított formában sem elhanyagolható.
Étkezéseink során a paradicsom felhasználásának módja és formái – akár friss, akár tartósított termékről beszélünk – számtalan lehetőséget rejtenek magukban.
Leghelyesebb, ha nyersen fogyasztjuk, 2-3 paradicsom bőségesen fedezi napi C-vitamin-szükségletünket. Kisétkezéseknél (reggeli, tízórai, uzsonna, vacsora) – különösen a nyári hónapokban – nem hiányozhat a paradicsom az asztalról, és szinte minden nyers salátában helyet kell kapnia.
Jó tudni, hogy a gyermekek étvágyát javítja, és igen kevés az a diéta, ahol a paradicsom fogyasztása gondot jelenthet. Nagyon előnyös fogyasztása fogyókúrában, szív- és keringési megbetegedések esetén. Az emésztőrendszer betegségeinél sem szükséges egyértelműen elhagyni. Mérlegelni, kísérletezni kell fogyasztását, és gyakran kiderül, hogy csak a héja okoz panaszt, vagy nyersen nem fogyasztható. Rendszerint a beteg egyéni tűrőképessége dönti el, hogy milyen formában fogyaszthatja. Érdemes a dietetikussal konzultálni, mielőtt ok nélkül teljesen lemondanánk erről az értékes nyersanyagunkról.
Azonkívül, hogy a paradicsom számtalan ételünk alapanyaga vagy kiegészítője, ízesítő anyagként is szinte minden magyaros levesben, húsételben, főzelékben szerepel. A következőkben néhány olyan paradicsommal készült ételt ismertetek, amelyek közétkeztetésben is kiválóan alkalmazhatóak.