Málna

A málna (rubus idaeus) hazánkban is őshonos, vadon elsősorban hegyvidékeken fordul elő. Számtalan fajtája ismeretes. Desszertekben, édességekben egyik legkedveltebb gyümölcsünk, de fontos gyógyhatásai is ismeretesek.

A málnateát gyakran alkalmazzák vértisztító hatása miatt, de segít a nyaki nyirokcsomó duzzanatokkal szemben is. A szamócához hasonlóan enyhe antibakteriális hatása is ismeretes. A málna energiatartalma viszonylag alacsony (39 kcal, 122 kJ/100 gramm), de A, B és C-vitamin is található benne. Ásványianyagok tekintetében káliumtartalma jelentős.

Mivel a málna igen kényes gyümölcs, körültekintően kell eljárnunk vásárláskor – ha például tálcás kiszerelésben vásároljuk, igyekezzünk egy pillantást vetni az alsó szemekre is. Nagyon gyorsan veszít minőségéből, ha teljesen érett, hűtőszekrényben is csupán néhány napig tárolható. A legbiztosabb módszer, hogy a málnát nem tálban, hanem tálcán kiterítve tároljuk. Ha hosszabb távon gondolkodunk, a málna jól gyorsfagyasztható.

A málna igen sokszínűen elkészíthető, bár felhasználási területei elsősorban desszertekre, édességekre korlátozódnak. Mivel nem csupán finom, hanem szép is, kiváló díszítő eleme lehet egyéb ételeknek. A legfinomabb akkor, ha frissen mosva fogyasztjuk – akár hozzáadott tejtermékek és édesítők nélkül.

Tudósok már az 1900-s évek derekán rámutattak, hogy a málna, a szeder, az eper és a ribiszke helyettesíteni tudja a déli gyümölcsöket. Ezt a megállapítást alátámasztja, hogy ezeknek a gyümölcsöknek magas az immunrendszer erősítéséhez nélkülözhetetlen C-vitamin tartalma.

A málna kúszónövény, kiválóan alkalmas térelválasztó sövénynek, de szépen mutat önálló bokorként egy szép zöld gyep ékeként is.

A bogyós gyümölcsűek között kiemelkedő jelentőségű ez, a kúp alakú, piros színű zamatos ízű málna, amelyet frissen és feldolgozva is szívesen fogyasztunk. Gazdag vitaminforrás, tartalmaz C vitamint, szerves savakat, festékanyagokat, ásványi sókat, s változatosabbá teszi a nyár eleji, egyébként gyümölcsben viszonylag szűkösebb étrendünket.

 

Jó tudni

– hogy a málna-levél teát cukorbajra, vese és hólyagbántalmakra alkalmazzák.
– hogy a málna-szörp és a gyümölcs frissen fogyasztva is jótékony hatású az egészségre.
– hogy a málna vértisztító hatású.
– hogy a málna segíti a vércukorszint csökkentését.
– hogy a málna segíti a magas vérnyomás csökkentését.
– hogy a málna a menstruációs zavarok megszüntetésére is kiváló.
– hogy a málna segít a szívműködés szabályozásában.
– hogy a málna izzasztó hatású.
– hogy a málna számos teakeverék összetevő része.
– hogy a szárított málna-levél főzet meghűléses betegségre használható.
– hogy a málna-levél teát a népi gyógyászatban a magzat fejlődésére, gyerekszülés megkönnyítésére is isszák a kismamák.
– hogy a málna-levél tea nagyon jól bevált a reggeli rosszullétek esetén is a kismamáknak.
– hogy a málna a következőket tartalmazza: nátrium, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, vas, réz, cink, szelén, A-vitamin, B1-vitamin, B2-vitamin, B3-vitamin, B5-vitamin, B8-vitamin, B9-vitamin, C-vitamin, E-vitamin.

error: A tartalom védett!!