Az ember 10-15.000 éve fogyasztja a mézet. A korabeli feljegyzések szerint a mézet több, mint 300 féle betegség gyógyításában alkalmazták, napjainkban csupán 70 félénél. Érdekesség, hogy 100 g mézhez az 15.000 méhecske munkájára és egymillió virágra van szükség!
Mai világunkban a méz szerepe – nyugodtan mondhatjuk – a gyógyításban elhanyagolható. Tömegcikké vált , a fajtamézek – néhány kivételtől eltekintve – szinte ismeretlenek: alig ismernek más fajtát, mint az akácméz, hársméz és a vegyes virágméz. Tehát kevesen ismerika mézet, és annak hatásait.
Pedig a méhek a kaptártól csak meghatározott távolságon belül gyűjtenek a virágokról nektárt, ezért a megfelelő “legelő” kiválasztásával kiváló lehetőség van arra, hogy fajtamézeket – vagyis nagyrészt ugyanazon növényről gyűjtött nektárból készülő mézet- állíttassunk elő a méhekkel. Ezt sok magyar méhész meg is teszi (van vagy 40 különböző magyar fajtaméz!), de a vásárló nyagyközönséghez vajmi kevés jut el ebből.
A mézet legtöbben alkalmanként használják. Leginkább téli időszakban, a baktériumokat elpusztító, a szervezet ellenálló képességét helyreállító hatása miatt megfázáskor, torokfájásos időszakban. Főképpen teába keverve, pedig ideálisabb lenne cukor helyett naponta legalább 2-3 teáskanálnyi, de legfeljebb 2 evőkanálnyi mézet elfogyasztani.
A mézben található gyógyerőt már a régi időkben kitapasztalták az emberek és használták is gyógyhatásai miatt. Különféle hatóanyagainak köszönhetően -körülbelül 180 különféle szubsztancia van benne-, nemcsak közvetlenül elfogyasztva hasznos. Ma már a hozzáértők tudják azt is, hogy mik azok az anyagok és összetevők, amelyek miatt a például a szépségápolás sem mondhat le a mézről. A kozmetikumoktól kezdve a mézes masszázsig bezáróan.
Az apiterápia főként a mézet használja fel gyógyításra. A méz tartalmaz szénhidrátokat, cukrokat, fehérjéket, szerves savakat, vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket és természetes antibiotikumokat. A méz ezen anyagoknak köszönheti a gyógyhatását. A szénhidráttartalma kb. 80–85%, ami főként szőlőcukor és gyümölcscukor keveréke. A szőlőcukor gyorsan felszívódó energiaforrás, és ennek köszönheti a méz a kristályosodását is. (40°Cos vízbe téve a mézes üveget, újra folyékonnyá válik.)
A méz ásványi anyag tartalma meghatározza a színét. Minél sötétebb, annál több van benne. Az emberi szervezet számára szükséges 24 ásványi anyag közül 22 kimutatható benne. A méz B1, B2, B5, B6, C, M, és P vitamintartalma alacsonyabb, mint a nyers zöldségeké, gyümölcsöké, viszont tárolás közben nem csökken. A méz élő táplálék, magas az „életereje” az enzimdússága miatt.
A méz a többi cukorfajtával szemben nincs izgató hatással a belekre, emiatt bélnyálkahártya-gyulladásban szenvedők is nyugodtan fogyaszthatják. Továbbá a legtöbb mézfajta könnyen emészthető és fedezi a szükséges vitamin- és energiaszükségletet.