Cukorbetegeknek táplálkozási ötletek

Van néhány alapvető szabály, amit minden diabétesszel küzdőnek be kell tartania a cukorbeteg diéta során:

  • A cukorbeteg napi étrendje: 5 kisebb étkezés javasolt a bőséges 3 helyett
  • Minden étkezés tartalmazzon szénhidrátokat a kiegyenlített vércukorszint érdekében
  • Kerülni kell a maláta- és a répacukrot, valamint az abból készült ételeket, italokat
  • Figyelembe kell venni az ételek glikémiás indexét és valós energiatartalmát (pl. 125 g szénhidrát, 50 g fehérje és 33 g zsír együtt 1000 kalóriának felel meg, ennek energiatartalma 4200 kJ). A túlsúllyal küzdő cukorbetegek étkezése a kalóriaszámlálást is magába foglalja.
  • Ha rendszeresen sportolunk, akkor „extra” kalóriával kerülhetjük el a vércukorszint hirtelen leesését

Cukorbetegeknek rendszeres testmozgás esetében is kiemelten kell figyelni az étkezésre

Glukémiás index / GI/

A teljesség igénye nélkül azok az ételek, melyek glikémiás indexük alapján (a GI indexet egy 0-100-ig terjedő skálán százalékosan szokás megadni) gond nélkül beilleszthetők a diabéteszesek táplálkozásába:

  • A legtöbb zöldség vércukorszint emelő képessége 15 százalék alatt van, főleg a tökfélék, padlizsán, uborka, cukkini, paprika, paradicsom és spárga ajánlott
  • A lencse, bab, gyümölcscukor, sovány húsok és a korpás müzlik, kekszfélék is remekül fogyaszthatók, ugyanis GI indexük nem éri el a 30-at
  • A legtöbb gyümölcs, a teljes kiőrlésű gabonából készült ételek, a durum tészta, az árpa, bulgur, hajdina, kölesfélék valamint a tejtermékek közül a kefir és a joghurt 50 százalékban emelik meg a vércukorszintünket fogyasztásuk után
  • Emellett azok az élelmiszerek, melyek glikémiás indexe 50-70 között van szigorúan kimérve és ritkán ajánlottak. Magas GI értéke van például a főtt rizsnek, a zabpehelynek, a kukoricának, a zöldborsónak és a burgonyának
  • Sajnos a 70-től 100-ig osztályozott ételeket a cukorbetegeknek kerülniük kell. Ebbe a sorba a répacukor, malátacukor, fehér búzalisztből készült tészták és péksütemények, sütemények, édességek és a cukrozott üdítőitalok tartoznak. Emellett pedig az elkészítési módokat is érdemes lecserélni: az olajban sütött fogások helyett inkább a párolást és a grillezést válasszuk.

Tiltott gyümölcsök cukorbetegeknek

Ugyan a gyümölcsök az egészséges cukorforrások közé tartoznak, azért van néhány közöttük, melyek képesek drasztikusan megemelni a vércukorszintet. Ezek a tiltólistás gyümölcsök, melyeket a diabétesszel küzdőknek jobb elkerülni vagy csak nagyon ritkán fogyasztani:

  • Görögdinnye és sárgadinnye
  • Aszalványok: mazsola, aszalt sárgabarack, aszalt füge és datolya
  • A legtöbb déli gyümölcs: banán, ananász, mangó, papaja, datolyaszilva
  • A kivi és a szőlő fogyasztását is érdemes visszafogni

Ihat-e kávét és teát a cukorbeteg?

Többen azt hiszik, hogy ezekről az élvezeti termékekről is le kell mondania annak, akit érint a diabétesz. Ez nincs így, napi 1-3 csésze finom, valódi kávé vagy akár 4 csésze tea is megengedhető, hiszen sem a koffein, sem a teában lévő tein nem befolyásolja a vércukorszintet.

 

A DIABÉTESZES TÁPLÁLÉKPIRAMIS

A 2-es típusú cukorbetegek táplálkozásában is legfontosabb a kiegyensúlyozott étrend, vagyis az, hogy az alapvető élelmiszerekből változatosan táplálkozzon. Az étrend alapját az étkezések időpontjának, a táplálék összetételének meghatározása és a kiegyensúlyozott diéta alkotja.

Az egészségesekhez hasonlóan a táplálék összetétele nem változik, továbbra is a kalória bevitel 50% szénhidrát, 20% fehérje, 30 % zsír.

Zsírok
Az ajánlott zsírbevitel, 1g/tskg/nap, másképpen az energia bevitel 30%-a. Főzéskor a zsírok helyett (pl. sertés zsír, vaj) törekedjen az olaj, még inkább a telítetlen zsírsavakat tartalmazó olíva olaj használatára. Ha csökkenteni szeretné testsúlyát, akkor csak korlátozott mértékben fogyasszon zsiradékot és azt is kis adagokban.

Fehérjék
Az energia bevitel 20 %–t alkotják, megkülönböztetünk növényi és állati eredetűeket. Az állati eredetű fehérjék minden a szervezet számára szükséges fehérje építőelemet, aminosavat tartalmaznak, ezért fogyasztásuk feltétlenül javasolt. A vegetárius étrendben szükséges a növényi fehérjék komplettálása, összeválogatása, úgy hogy a szervezet számára szükséges, úgynevezett eszenciális aminosavak minden fajtája bejusson a napi táplálékkal a szervezetbe.

Szénhidrátok
A legfőbb energiaforrásunk a szervezet nélkülözhetetlen tápanyagai, az energia bevitel 50%-át fedezik. A szénhidrátok alapvető forrásai a gyümölcs, és zöldségfélék, gabonafélék, köretek, burgonya, rizs, tészta.

Összetételük alapján az alábbiak szerint csoportosíthatóak:

  • Monoszacharidokat: egyszerű cukrok-glükóz, fruktóz, galaktóz
  • Diszacharidokat: szacharóz (répacukor, nádcukor), laktóz (tejcukor), maltóz –malátacukor
  • Poliszacharidokat: keményítő, glikogén, cellulóz, dextrán, pektin

Minél összetettebb egy szénhidrát, annál lassabb a tápcsatornából a felszívódása, így vércukor emelő hatása.

Zöldségek
A szénhidrátokhoz tartoznak olyan növényi élelmi anyagok is, amelyek ugyan nem emészthetőek, de a táplálkozás-élettani szempontból igen jelentősek, ezek az élelmi rostok (a növényi sejtek vázanyagai→ cellulóz, pektin, lignin). Az élelmi szénhidrát rostok szinte kizárólag a növényekből származnak, Sok növényi szénhidráttartalmú rostot lehet biztosítani a szervezet számára a zöldségek: borsó, káposzta, kelkáposzta, paraj, zöldbab, szárazbab, szeder, spenót, sóska, nyers saláta félék elfogyasztásával.

Gyümölcsfélék
A gyümölcsféléknek általában magas a szénhidrát- és rosttartalma, és sok vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak. Napi 2-4 adagot fogyasszunk belőlük. Nem ajánlott a szőlő, szilva, banán fogyasztása cukorbetegek részére magas cukortartalma miatt.

Kenyér, gabonafélék és egyéb keményítő tartalmú ételek
Ez a csoport képezi a fő szénhidrátforrást Törekedjünk arra, hogy teljes kiőrlésű gabonafélékből készült szénhidrátokat fogyasszunk, mert azok a feldolgozás során megtartják a magvak minden részét, ezért egészségesebbek, és alacsony a vércukor emelő hatásuk, glikémiás indexük.

TÁNYÉRMÓDSZER

Egy tányér képzeletbeli felosztásával könnyen megsaccolhatjuk, az ideális főétkezés helyes arányait. Tányérunkat egy függőleges vonallal osszuk ketté, majd az így megkapott egyik felet osszuk ismét fel egy vízszintes vonallal 2 egyenlő részre. A zöldség a tányér felét tölti ki, egy negyed rész hús, egy negyed rész köret legyen. Lehetőség szerint az alternatív köretekből: bulgur, köles, hajdina, durumtészta, barna rizs válogassunk.

 

 

error: A tartalom védett!!