Van néhány alapvető szabály, amit minden diabétesszel küzdőnek be kell tartania a cukorbeteg diéta során:
- A cukorbeteg napi étrendje: 5 kisebb étkezés javasolt a bőséges 3 helyett
- Minden étkezés tartalmazzon szénhidrátokat a kiegyenlített vércukorszint érdekében
- Kerülni kell a maláta- és a répacukrot, valamint az abból készült ételeket, italokat
- Figyelembe kell venni az ételek glikémiás indexét és valós energiatartalmát (pl. 125 g szénhidrát, 50 g fehérje és 33 g zsír együtt 1000 kalóriának felel meg, ennek energiatartalma 4200 kJ). A túlsúllyal küzdő cukorbetegek étkezése a kalóriaszámlálást is magába foglalja.
- Ha rendszeresen sportolunk, akkor „extra” kalóriával kerülhetjük el a vércukorszint hirtelen leesését
Cukorbetegeknek rendszeres testmozgás esetében is kiemelten kell figyelni az étkezésre
Glukémiás index / GI/
A teljesség igénye nélkül azok az ételek, melyek glikémiás indexük alapján (a GI indexet egy 0-100-ig terjedő skálán százalékosan szokás megadni) gond nélkül beilleszthetők a diabéteszesek táplálkozásába:
- A legtöbb zöldség vércukorszint emelő képessége 15 százalék alatt van, főleg a tökfélék, padlizsán, uborka, cukkini, paprika, paradicsom és spárga ajánlott
- A lencse, bab, gyümölcscukor, sovány húsok és a korpás müzlik, kekszfélék is remekül fogyaszthatók, ugyanis GI indexük nem éri el a 30-at
- A legtöbb gyümölcs, a teljes kiőrlésű gabonából készült ételek, a durum tészta, az árpa, bulgur, hajdina, kölesfélék valamint a tejtermékek közül a kefir és a joghurt 50 százalékban emelik meg a vércukorszintünket fogyasztásuk után
- Emellett azok az élelmiszerek, melyek glikémiás indexe 50-70 között van szigorúan kimérve és ritkán ajánlottak. Magas GI értéke van például a főtt rizsnek, a zabpehelynek, a kukoricának, a zöldborsónak és a burgonyának
- Sajnos a 70-től 100-ig osztályozott ételeket a cukorbetegeknek kerülniük kell. Ebbe a sorba a répacukor, malátacukor, fehér búzalisztből készült tészták és péksütemények, sütemények, édességek és a cukrozott üdítőitalok tartoznak. Emellett pedig az elkészítési módokat is érdemes lecserélni: az olajban sütött fogások helyett inkább a párolást és a grillezést válasszuk.
Tiltott gyümölcsök cukorbetegeknek
Ugyan a gyümölcsök az egészséges cukorforrások közé tartoznak, azért van néhány közöttük, melyek képesek drasztikusan megemelni a vércukorszintet. Ezek a tiltólistás gyümölcsök, melyeket a diabétesszel küzdőknek jobb elkerülni vagy csak nagyon ritkán fogyasztani:
- Görögdinnye és sárgadinnye
- Aszalványok: mazsola, aszalt sárgabarack, aszalt füge és datolya
- A legtöbb déli gyümölcs: banán, ananász, mangó, papaja, datolyaszilva
- A kivi és a szőlő fogyasztását is érdemes visszafogni
Ihat-e kávét és teát a cukorbeteg?
Többen azt hiszik, hogy ezekről az élvezeti termékekről is le kell mondania annak, akit érint a diabétesz. Ez nincs így, napi 1-3 csésze finom, valódi kávé vagy akár 4 csésze tea is megengedhető, hiszen sem a koffein, sem a teában lévő tein nem befolyásolja a vércukorszintet.
TÁNYÉRMÓDSZER
Egy tányér képzeletbeli felosztásával könnyen megsaccolhatjuk, az ideális főétkezés helyes arányait. Tányérunkat egy függőleges vonallal osszuk ketté, majd az így megkapott egyik felet osszuk ismét fel egy vízszintes vonallal 2 egyenlő részre. A zöldség a tányér felét tölti ki, egy negyed rész hús, egy negyed rész köret legyen. Lehetőség szerint az alternatív köretekből: bulgur, köles, hajdina, durumtészta, barna rizs válogassunk.