Kertjeink dísze, útszélek árnyat adó fája a közönséges diófa (Juglans regia). Népies neve kulcsos illetve király dió. Gyorsan növő, hosszú életű fa, amelynek csonthéjas termését fogyasztjuk. Perzsiából és Közép-Ázsiából származik, görög-római közvetítéssel került Európába. Magyarországon leginkább Szabolcs-Szatmár és Zala megyében termesztik, de ártereken, szőlők mezsgyéin, kiskertekben az egész országban sűrűn előfordul. Három legismertebb fajtája az alsószentiváni, a milotai és a tiszacsécsi.
Kedveltebbek a könnyen törhető („papírhéjú”), nagy szemű fajták. Elsősorban a megérett, száraz, csonthéjas termését használják fel, de különleges csemege készíthető az éretlen zölddióból is. A gyógynövénytárak is számon tartják, nemcsak jótékony élettani hatású termése miatt, hanem mert levelét, olaját is felhasználják különböző betegségek kezelésére.
Valóságos kincsestára az értékes tápanyagoknak, vitaminoknak. Fejletlen vagy beteg gyermekeknek, legyengült szervezetű felnőtteknek hatékony erősítőszerként ajánlják magas energiaértéke (651 kcal/ 100 gramm), és A-, B1-, B2-, és C-vitamin tartalma miatt. Ásványi anyagai közül kiemelkedő mennyiségű káliumot (450 mg), foszfort (380 mg) és kalciumot (99 mg) tartalmaz, emellett nátrium és más fémek is találhatók benne, sőt antioxidánsokat és E-vitamint is nyerhet belőle, aki rendszeresen fogyasztja. Újabb kutatások szerint napi 50 gramm dióbél elfogyasztása hatékonyan véd a szívbetegségek ellen, mivel telítetlen zsírsavakat tartalmaz és csökkenti a koleszterinszintet.
Elsősorban nyersen ajánlható a fogyasztása, így épségben megmaradnak benne hasznos tápanyagai. Joghurtba, kefirbe, müzlibe keverve, salátába, süteményekbe téve, akár durván darabolva, akár finomra darálva kiválóan felhasználható. Dr. Oláh Andor természetgyógyász klasszikus receptje lesoványodott, lábadozó betegeknek korpás kenyérszeletet ajánl mézzel megkenve és darált dióval meghintve. Hasonló erősítőszer lehet egy pohár gyümölcslé néhány evőkanál darált dióval és egy teáskanálnyi mézzel dúsítva. Magas kalóriatartalma miatt inkább rendszeresen kis mennyiséget ajánlatos fogyasztani belőle, nehogy elhízáshoz vezessen. Száraz, hűvös helyen tárolandó, lehet héjasan és megtisztítva is tartani otthon, de tudni kell, hogy a dióbél hamarabb avasodik. Előfordulhat, hogy egyesek nyelvén, száj-nyálkahártyáján kellemetlen viszketést okoz. A zölddióból befőtt, likőr készíthető.
Tippek, tanácsok
A dióbél fogyasztása csökkenti a vér koleszterinszintjét. A diófa leveléből készült tea emésztési zavarok, bélhurut, és bélférgesség ellen jó, magas vérnyomásban szenvedőknek is ajánlják. Külsőleg bőrkiütések, gombás fertőzések ellen alkalmazzák a főzetéből készült borogatást, aranyér ellen pedig a növényből készített ülőfürdő javallott. A dióolaj kiválóan alkalmas saláták vagy más ételek ízesítésére, jellegzetes aromája miatt. Diószüretkor ajánlatos kesztyűt húzni, mert a dió burkában, a kopácsban lévő festékanyag lemoshatatlanul elszínezi a bőrünket. Ha mégis megtörténik, citromos ledörzsölés halványíthatja el.
Érdekességek
A dió latin neve, a Juglans regia valószínűleg római megnevezéséből származik, ahol „Jupiter makkjaként emlegették (Jovins Galans). A középkor századaiban a kolduló szerzetesek tarisznyájába szívesen tették, mert viszonylag kis mennyiségű dió is elég volt az életben maradásukhoz. Gyógyászati célra a növény levelét, termésének külső húsos burkát (diókopács), és a népi gyógyászatban a csonthéjon belül a magbelet borító éretlenül nagyon keserű hártyát hasznosítják.
A koszorúérbetegség megelőzésére érdemes naponta egy maréknyi diót vagy mandulát megenni, mert csökkenti a „rossz” koleszterin szintjét és ezzel lényegesen kisebb az esélye a szívinfarktusnak. Több, korábbi vizsgálat eredményeit megerősítve amerikai kutatók most megjelent tanulmányukban a makadámiadió szívet védő hatását bizonyították.
Régóta ismert, hogy ahol sok diót, mogyorót, mandulát fogyasztanak, ott lényegesen ritkább az infarktus és általában mindenféle érbetegség. Egy hatalmas tanulmányban 31 208 felnőtt vizsgálata azt igazolta, hogy akik hetenként legalább 1-4 alkalommal rágcsáltak ilyen ropogós gyümölcsöket, azoknak 25 százalékkal csökkent a koszorúérbetegség kockázata.
Egy másik amerikai vizsgálatban csaknem kilencvenezer hölgy vett részt. Itt a dió- és mogyorófélék szívvédő hatása még kifejezettebbnek bizonyult: a hetenként átlag ötször ilyenféle rágnivalókat fogyasztó nők 39 százalékkal ritkábban haltak meg szívbetegség következtében, mint azok, akik ezeket a gyümölcsöket nem kedvelték.
Most Pennsylvaniában egy kutatócsoport Penny Kris-Etherton vezetésével a világszerte mind népszerűbb makadámiadió hatását tanulmányozta. Az önként jelentkező vizsgálati csoport 25 tagjának a vérnyomása nem volt emelkedett, de vérkoleszterinszintjük magasabbnak bizonyult, viszont koleszterincsökkentő gyógyszereket nem szedtek.
Véletlenszerű kiválasztás alapján a csoport egyik fele az amerikai ajánlás szerinti, „Szívegészséges” étrendet kapta öt héten keresztül, a többiek pedig ugyanazt a kosztot ették, de naponta egy maréknyi makadámiadiót is elfogyasztottak. A kutatók figyeltek arra, hogy a diót is evő önkéntesek arányosan kevesebb kalóriát vittek be a napi étrendjükkel, így a két csoport összesen ugyanannyi kalóriát evett minden nap.
Öt hét után ismét gondos vizsgálatok következtek: ellenőrizték a vérnyomást, a laboratóriumi leleteket és természetesen a testsúlyt. A figyelmes kalóriabevitel eredményeként a résztvevők testsúlya nem változott. Ezt követően diétaváltás következett: aki makadámiadiót is evett, az most öt héten át csak a „Szívegészséges” étrendet kapta, a másik csoport pedig a következő időszakban dióval kiegészített ételeket fogyasztott.
A mérések szerint a makadámiadió a „Szívegészséges” étrendhez hozzáadva a koleszterin értéket 9,4 százalékkal vitte lejjebb, a „rossz” koleszterin szintjét pedig 8,9 százalékkal csökkentette. Kiderült, hogy a telített zsírsavak arányát is értékelhetően javította a dió fogyasztása.
A kutatók hangsúlyozták, hogy a rendszeres dióevés kedvezően befolyásolja a koszorúérbetegség kockázati tényezőit, ezért mindenki számára ajánlatos a betegségmegelőzés szempontjából. Ennek a gyógyszernek az adagolását is könnyű egyénileg megállapítani: naponta mindenki annyit egyen, amennyi a markába belefér.