Cékla

Előnyei: jó folsavforrás,gazdag káliumban,kevés C-vitamint is tartalmaz,föld feletti része bőségesen tartalmaz béta-karotint, kalciumot és vasat.

A cékláról azt tartják, hogy serkenti az immunrendszert, s természetes rákellenes anyagokat is tartalmaz. Közép-Európában régóta tartja magát az a népi hiedelem, mely szerint jó a rák ellen, de ez nem bizonyított.

A cékla föld feletti részét, amely béta-karotint, kalciumot és vasat tartalmaz, ugyanúgy kell elkészíteni, mint a parajt. A régi időkben csak a cékla levelét fogyasztották, gyökerét kizárólag gyógyításra használták fel, pl. fog- és fejfájást kezeltek vele. Ma a legtöbben a föld alatti gyökér részét eszik – nyersen, főzve, ecetben savanyítva, konzervként, vagy kipréselve céklaléként. A cékla az egyik legnagyobb cukortartalmú zöldségféle, 10 dkg céklában egy teáskanálnyi természetes cukor van. Természetesen ez nem véletlen a cékla rokona a cukorrépának, amely korábban állati takarmányként használtak, ma viszont sokan termesztenek a benne található répacukor miatt.

Ami a céklában szokatlan, az az hogy az íze és állaga feldolgozott formában is szinte ugyanolyan, mint frissen. Az ecet a savanyított céklának még különösebb ízt ad, a savanyítás során azonban valamelyest csökken a benne található ásványi anyagok és vitaminok mennyisége.

A frissen főtt cékla tápértéke talán még nagyobb, mint a nyers zöldségé. Az ásványi anyagok zöméből, így a szívritmust, a vérnyomást és az idegműködést szabályozó kálciumból több van benne. A főzés során a legtöbb vitaminból csak keveset veszít. Sokan nyersen salátába reszelve fogyasztják.

A különféle rákellenes anyagokon kívül, amelyek állítólag a nyers és főtt céklában egyaránt megtalálhatók, az a zöldségféle jó forrása a létfontosságú folsavnak is, melynek hiánya összefüggésben van a vérszegénységgel. A friss és nyers cékla leve olyan mennyiségben tartalmaz vitaminokat, hogy a lábadozó betegnek felírt erősítőszerek mellett is párját ritkítja.

Már elég hamar kiderült, hogy a cékla nemcsak finom, hanem egészséges is. Gyógyhatását, mely nyersen a legnagyobb, a benne található vitaminoknak, ásványi anyagoknak, valamint fitovegyületeknek köszönheti. Rendkívül gazdag folsavban, C-, B1-, B2-, B6-vitamin, béta-karotin, niacin, biotin. Ásványi anyag tartalma sem elhanyagolható: vasat, szilíciumot, rezet, nátriumot, káliumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, jódot, bórt, mangánt, ként, kobaltot, lítiumot, stronciumot tartalmaz.

Vitamin és ásványi anyagának köszönhetően serkenti a vérképzést, növeli az ellenálló-képességet, támogatja a nyirokrendszer működését. Jó hatással van az emésztőrendszerre, normalizálja a vérnyomást, vízhajtó és méregtelenítő hatása közismert. A céklát a népi gyógyászat is kiváló vérképzőnek ismerik, noha vastartalma nem nagyobb, mint más növényeké. A vérre gyakorolt pozitív hatásait annak köszönheti, hogy a szervezet a céklából sokkal jobban tudja hasznosítani a benne található nyomelemeket. Segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, sok helyen kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység, leukémia és malária esetében. Legújabb kutatások szerint jótékony hatással van a rákos betegek kezelésében.

Az indiai ajurvédikus orvoslás szintén kiváló vérképző gyógynövényként említi a céklagumót. Ezenkívül, a májbetegségek, székrekedés és egyes bélbetegségek kezelésére használták, sőt a hagyományos indiai „bőrgyógyászatban” mitesszerek, pattanások és korpásodás ellen is javasolták és javasolják ma is.
Gyomorpanasz ellen
A céklából készült ital segít leküzdeni náthát és az influenzát. Segítségével tisztítókúrát is tarthatunk, mert rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulni fog, savtúltermelésből származó gyomorpanaszaink pedig megszűnnek. Mivel fogyasztásával elkerülhető a táplálék és a toxikus anyagok hosszas időzése a gyomorbélcsatornában, csökkenti az ebből eredő különböző betegségek kockázatát a máj, a belek működését, meggyorsítja a mérgek és a salakanyagok eltávolítását. Enyhe hashajtó hatása révén székrekedésben és aranyérben szenvedőknek ajánlható.

error: A tartalom védett!!