Az élesztő élettani hatása.

Az élesztő egysejtű, mikroszkopikus, élő gombák tömege, amelyeknek hatására a cukor alkohollá és széndioxiddá alakul, vagyis alkoholos erjedés következik be. A keletkező széndioxid pedig felfújja, lazítja a tésztát, a kenyeret és a különféle süteményeket.

Szervezetünknek nemcsak fehérjére, szénhidrátra, és zsírra van nap mint nap szüksége, hanem vitaminokra és ásványi sókra is. A vitaminok közül vannak vízben és zsírban oldódók, az előbbiek szervezetünkből naponta kiürülnek. Ebből következik, hogy azokat újra és újra pótolnunk kell. Az egyik leghatékonyabb és legfontosabb B-vitamin-forrásunk az élesztő. Az élesztő B1-vitaminja a felelős azért, hogy az idegeink jobban bírják – pestiesen szólva – a gyűrődést, amit el kell viselnünk. A naponta, rendszeresen elfogyasztott élesztő tehát kimondottan semlegesíti a stresszhatást.
Közismert az élesztő emésztést elősegítő hatása, ezért különösen fogyókúra esetén bátran éljünk vele! Az élesztő magában is fogyasztható. S ha elegendő jut belőle szervezetünkbe, bőrünk és hajunk is szép marad. A kozmetikában már régóta használják az élesztőt, és sokféle krémbe ugyancsak belekeverik, mert bőrregeneráló hatása óriási.
Érdemes ezért minél több, élesztővel készült süteményt, tésztát ennünk, persze úgy illesztve az étrendünkbe, hogy a sok szénhidrát ne okozzon súlyfelesleget, vagyis ne hizlaljuk magunkat. Miután bizonyos mennyiségű szénhidrátra mindenképpen szükségünk van, gondoljuk meg, hogy azt milyen formában fogyasztjuk el. Inkább kelt tészta (kenyér, sütemény stb.) legyen, mint vajkrémes, cukros sütemény!

error: A tartalom védett!!